Konsylium24

masywne zwyrodnienia obu stawów kolanowych - czy konieczna amputacja?

Zwracam się z pytaniem z pozycji mającego marne pojęcie o ortopedii lekarza stażysty. 61-letni pacjent z masywnymi zwyrodnieniami obu stawów kolanowych, pacjent chodzi, mimo iż zmiany w badaniach obrazowych temu zaprzeczają, okupione jest to jednak ogromnym bólem. Po konsultacji zaproponowano mu amputację obu nóg. Problem polega na niemożmości pogodzenia się z utratą nóg (mniejszym problemem byłaby niemożność chodzenia), mężczyzna całe życie niezwykle aktywny, zawodowy żołnierz, spadochroniarz – stąd prawdopodobnie problemy ze stawami. Cukrzyca kontrolowana leczeniem doustnym i dietą.

RTG na zdjęciach PA – lewy: stan po przebytym zabiegu z widoczną stalową śrubą z w rzucie nadkłykcia przyśrodkowego lewej kości udowej; zwichnięcie w tym stawie i zwężenie szpary stawowej. Masywne zmiany zwyrodnieniowe i wytwórcze w obrębie nadkłykci i kłykci kości udowej lewej i kłykci lewej kości piszczelowej. Zniekształcenie powierzchni stawowych z dużym odczynem sklerotycznym w warstwie kostnej podchrzęstnej. Wolne ciała kostne po stronie przyśrdokowej w tym stawie. Prawe: zmiany zwyrodnieniowe na brzegach powierzchni stawowych ze zwężeniem szpary stawowej po stronie przyśrodkowej.

USG PRAWE: zwiększona znacznie ilość płynu; znacznie pogrubiały fałd i przerost błony maziowej w zachyłku górnym. Duże zmiany zwyrodnieniowe z osteofitycznym uwypukleniem kraw edzi kości udowej i piszczelowej ze zwężeniem szpary stawowej. Zmiany są większe od strony przyśrodkowej. Więzadło poboczne piszczelowe wydłużone modeluje się na zmianach zwyrodnieniowych. Cechy zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Duże zmiany zwyrodnieniowe ze zwapnieniami w okolicy przyczepu dalszego więzadła. Więzadło poboczne strzałkowe również wydłużone modeluje się na torebce stawowej i zmianach zwyrodnieniowych. Nieregularny zarys, cechy przebytego uszkodzenia torebki stawowej w stawie strzałkowo-piszczelowym bliższym z widoczną nieregularną przestrzenią płynową wychodzącą z okolicy stawu układająca się częściowo nad ścięgnem mięśnia dwugłowego uda. Pogrubienie, nierówna echogeniczność przyczepu ścięgna mogąca odpowiadać zmianom przeciążeniowym lub pourazowym. Więzadło krzyżowe tylne pogrubiałe o niejednorodnej, obniżonej echogeniczności podgięte ku tyłowi. Obraz może odpowiadać zmianom pourazowym lub przeciążeniowym. Łąkotka boczna uciśnięta z poziomymi zmianami zwyrodnieniowymi w części środkowej. Łąkotka przyśrodkowa uciśnięta z poziomymi zmianami zwyrodnieniowymi w części przednio-środkowej, Dół podkolanowy bez zmian. Chrząstka szklista bardzo cienka, nierówny, nieostry zarys, nierówna echogeniczność na kłykciu przyśrodkowym kości udowej. Obraz odpowiada chondromalacji II/III stopnia.

USG LEWE: zwiększona nieco ilość płynu; przerost błony maziowej w zachyłku górnym. Więzadło poboczne piszczelowe po operacji szycia, pogrubiałe o niejednorodnej niskiej echogeniczności. Więzadło poboczne strzałkowe modeluje się na zmianach zwyrodnieniowych i pogrubiałej torebce stawowej. Cechy zerwania więzadła krzyżowego przedniego z duym ogniskiem zwapnień i nawarstwieniami kstnymi przy przyczepie alszym wyniosłości międzykłykciowej. Więzadło krzyżowe tyle ze zwapnieniami w przyczepie dalszym, podgięte o niejednorodnej echogeniczności.Zwapnienia między zarysem torebki stawowej tylnej a więzadłem krzyżowym tylnym. Łąkotka boczna uciśnięta z poziomymi zmianami zwyrodnieniowymi w części środkowo-tylnej. Łąkątka przyśrodkowa po operacji z nieregularnym postrzępionym fragmentem przytorebkowym w części przednio-środkowej z poziomym uszkodzeniem w części tylnej. W dole podkolanowym torbiel w typowej pośrodkowej lokalizacji o wym. 40x35x14mm. Chrząstka szklista bardzo cienka o nierównych i nieostrych zarysach na powierzchni udowej stawu rzepkowo-udowego. Brak zarysu chrząstki szklistej na dolnej powierzchni kłykcia przyśrodkowego kości udowej.

Jak ten problem ugryźć? Gdzie się udać? Kto w takim wypadku może poradzić i pomóc? Czy konieczna jest aputacja?

Dziekuje Magda
no access

Access to the content of the website only for logged in doctors

LOGIN