Konsylium24

Alat Aspat Amylaza osłabienie problem przewlekły

HISTORIA CHOROBY

Mężczyzna 39 lat (lekarz)

Po raz pierwszy bóle brzucha pojawiły się w 1988 roku. Nie występowały wtedy biegunki, zaparcia ani osłabienia. Wykonano wlew jelita grubego – haustracja spastyczna, pasaż jelita cienkiego –b.z., w badaniach laboratoryjnych ALAT, ASPAT, amylaza- nie stwierdzono odchyleń od normy. Rozpoznano IBS .Dolegliwości ustąpiły.

W 1991 roku antybiotykoterapia { tetracyklina, biseptol } przez okres 3 tygodni
w związku z powikłaniami infekcji górnych dróg oddechowych.
Po raz pierwszy w tym czasie zaobserwowano niewielki wzrost aminotransferaz nieprzekraczający 100. Parametry enzymatyczne powróciły do normy w ciągu kilkunastu dni.

W okresie od 1992 do 1996 roku pojawiały się okresowo wzrosty aminotransferaz –
max ALAT do 150. Zwykle choroba manifestowała się jednorazową biegunką i znacznym osłabieniem. Nawrót choroby nigdy nie był związany z nadużywaniem alkoholu, którego praktycznie przez ostatnie 20 lat nie piłem w ogóle.W badaniach laboratoryjnych wykluczono infekcje wirusową {A, B,C}, innych odchyleń nie stwierdzono, USG-b.z.
W 1996 roku na oddziałe Kliniki Chorób Zakaźnych CMUJ wykonano biopsję wątroby – struktura hist. bioptatu na pograniczu normy – sporadycznie poj. martwice i stłuszczenie hepatocytów – zmiany w odniesieniu do całego obrazu bioptatu mało istotne.

W latach 1996 – 2000 przeciętnie raz w roku po biegunce wzrost aminotransferaz, osłabienie.
Po kilkunastu dniach normalizacja wyników i powrót do w miarę normalnego życia.
Cały czas dieta raczej lekkostrawna, ale dość obfita, brak używek i bardzo dużo rekreacyjnego sportu {jogging, tenis, rower, narty} i niestety sporo sytuacji stresujących.
W 2001 roku po obfitym posiłku biegunka i po raz pierwszy wzrost poziomu amylazy we krwi [do 160] i w moczu [1500] oraz aminotransferaz [max. ALAT 212, ASPAT 87].
Osłabienie, okresowe bóle brzucha po posiłku, biegunki oraz wahania amylazy
{spadek i w ciągu tygodnia ponowny wzrost}utrzymywały się przez kilkanaście miesięcy do połowy 2002 roku. Spadek z wagi 10 kg.
Badania laboratoryjne –oprócz wyżej wymienionych - 1 raz wzrost lipazy do 300, pozostałe w normie {morfologia - zawsze dość niska leukocytoza ok.3.9?,OB, CRP, GGTP, LDH, bilirubina, fosfataza zasadowa, immunoglobuliny, proteinogram, p\przeciwjądrowe}
USG jamy brzusznej–b.z.
Wykonano MRCP – w zasadzie b.z.-jedynie w części ogona trzustki uwidoczniły się dwa poj. krótkie przewody trzustkowe I-rzędowe.
Kolonoskopia 2001 rok -b.z.
Leczenie dietetyczne, antybiotykoterapia ?, duspatalin, hepatil, essentiale.
Problem wyciszył się .

W okresie od 2002 do 2007 {tylko dwukrotnie wzrost ALAT i po kilkunastu dniach normalizacja – zawsze po posiłku i biegunce}.
Rozszerzyłem dietę {czekolada w dużych ilościach}, przytyłem do 82kg, bardzo dużo ruchu
i wysiłku fizycznego.
W zasadzie z przewodem pokarmowym problemy w tym okresie sporadyczne.

W kwietniu 2007 roku w czasie infekcji górnych dróg oddechowych, po posiłku jedna! biegunka, osłabienie –wzrost poziomu amylazy{ALAT wtedy W NORMIE niski 12?}
i nawrót choroby trwający do chwili obecnej.
-znaczne osłabienie – najbardziej męczący objaw, apatia
-bóle brzucha praktycznie po każdym posiłku
-okresowe [raz na kilkanaście dni obfite biegunki lub odbarwiony ?stolec papkowaty - początek kolejnego rzutu choroby] –zwykle jedna biegunka!!!
-jaśniejszy stolec
- bóle mięśniowe,
Wykluczono infekcję :
A,B,C, CMV M, CMV G, boreliozę, Salmonella, Shigella, pasożyty, lamblioza- test na obecność antygenu lamblii w kale, chlamydie, toxo, a także alergie pokarmową
W czerwcu 2007 wyhodowano w posiewie stolca –candida albicans
[zgodnie z antybiogramem przez 4 tygodnie nystatyna]
BADANIA
Laboratoryjne- powtarzane wiele razy:
Amylaza /krew/ do 160 { wahania poziomu –wzrost i po kilku dniach spadek i znowu wzrost}
ALAT – początkowo w 2007 roku bardzo niski 10, 12 –po siedmiu miesiącach trwania choroby wzrost poziomu ALAT do 86, spadek do normy, wzrost - okresowe wahania.
Pozostałe badania zawsze w normie{ morfologia –leukocytoza ok. 4, OB, CRP, GGTP, fosfataza zasadowa, fosfataza kwaśna, bilirubina, glukoza, żelazo, CEA, CA 19 -9, ceruloplazmina, miedź, TIBC, TSH, lipidogram, immunoglobuliny.
Krew w stolcu - nieobecna
W kierunku celiaki:
*przeciw transglutaminazie IgA ,IgG tTG – NORMA
*przeciw endomysium w klasie IgA –NIE STWIERDZONO
*przeciw gliadynie w klasie IgG ++ dodatni ??
W kierunku autoimmunologicznego zapalenia wątroby:
ANA,ASMA,antyLKM, anty LSP,anty SLA,LKM1,SLA\LP,AMA M2 –wszystkie ujemne
Ponadto w kierunku Crohna:
*p\Saccharomyces cerevisiae {ASCA} – wynik ujemny
* ANCA – wynik ujemny
*p\wyspom trzustkowym – wynik ujemny
Badania obrazowe:
USG – kilka razy - b.z.
CT brzucha 06.2007 –wielofazowe  – w zasadzie b.z.
{opis trzustki – o jednorodnym cieniowaniu miąższu , wydłużonym ogonie sięgającym wnęki śledziony??}.
MR – 07.2007 b.z. –obraz trzustki identyczny jak w badaniu MR z 2001 ( poj. przewody trzustkowe I-rzędowe widoczne w trzonie , pozostałe –b.z.
Pasaż jelita cienkiego 11.2007 - b.z. nie widać zwężeń, ileum terminale prawidłowe, czas 2godz. 10 min
DOPPLER pnia trzewnego –b.z.(w obrębie pnia trzewnego i w początkowym odcinku tętnicy krezkowej górnej spektrum i wartości prędkości przepływu w granicach normy)
Scyntygrafia wątroby {luty 2008} –b.z.
Duodenoskopia 2008 bz pobrano wycinki w kierunki celiakii
Ekspertyza hispat – cech celiakii nie znaleziono
Kolonoskopia{marzec 2008} błona śluzowa okr. prawidłowa, odbytnica przekrwiona i obrzęknięta
z zatartym rysunkiem naczyń

Utrzymujące się objawy: bóle brzucha po posiłku, duże osłabienie i bóle mięśniowe w okresie wzrostu ALAT, ASPAT i amylazy , okresowo raz na kilkanaście dni, a czasem na kilka miesięcy jaśniejsze, papkowate stolce lub biegunka, sporadycznie pojedyncze afty w jamie ustnej, zaostrzenie po wysiłku?, wzdęcia, uczucie rozpierania i dyskomfort w nadbrzuszu. Choroba trwa kilkanaście lat. Chory nigdy nie palił, nie pił alkoholu od 15 lat w ogóle. W wywiadzie antybiotyki 10 lat temu przez 2 miesiace. Pomimo konsultacji wielu specjalistów nadal brak rozpoznania. {od zaburzeń psychosomatycznych - dyskinezy, jelto nadwrazliwe?? począwszy na pzt skończywszy , które w zasadzie wykluczono.

Problem dotyczy bardzo bliskiej mi osoby --prosze o wszelkie sugestie

no access

Access to the content of the website only for logged in doctors

LOGIN