W dniu 1 stycznia 2009 r weszła w życie ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570; dalej jako: u.z.z.z.). Zastąpiła ona poprzednio obowiązującą ustawę – została ona niejako zapisana na nowo.Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w /w ustawie do poddawania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań. Zasady i tryb wykonywania tego rodzaju badań określają przepisy wspomnianej ustawy oraz przepisy wydanych do niej, odpowiednich rozporządzeń wykonawczych. Dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art……. niniejszej ustawy, nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat od dnia jej wejścia w życie.Wszystkie poniższe uwagi dotyczą badań sanitarno- epidemiologicznych którym z mocy ustawy podlegają /art. 6 ust. 1 punkt 4) i 5)/…
4). uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
5). osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu, których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
Na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, określone na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, kieruje
2) osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 4 - kierujący szkołą albo rektor uczelni lub osoba przez nich upoważniona;
3) osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5 - pracodawca albo zlecający wykonanie prac.
Art. 7. 1. Badania lekarskie u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1, przeprowadzają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317, z 2006 r. Nr 141, poz. 1011 oraz z 2008 r. Nr 220, poz. 1416).
2. Lekarze, o których mowa w ust. 1, wydają oraz przekazują osobie badanej, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5, oraz pracodawcy albo osobie zlecającej wykonanie prac orzeczenie lekarskie:
1) o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
2) o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
3. Lekarze, o których mowa w ust. 1, wpisują treść orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 2, do karty badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Uwaga !!!nie do t.z. książeczek zdrowia , ustawa je znosi.
Art. 8.p 4 Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, są finansowane przez pracodawcę lub zlecającego wykonanie prac.
Koszt badań uczniów i studentów ponosi budżet państwa.
Zgodnie z wyżej cytowanym paragrafem nadal obowiązują rozporządzenia wydane na podstawie poprzedniej ustawy dotyczące badań sanitarno- epidemiologicznych – o ich jakości najlepiej zacytuje część odpowiedzi radcy prawnego Serwisu PRAWO I ZDROWIE(ABC:LEX)
„Należy przyznać, że rozporządzenie w sprawie badań do celów sanitarno epidemiologicznych budzi wiele wątpliwości. Analiza aktu pod względem zapisów w nich zawartych prowadzi do przyjęcia stanowiska uzasadnionego prawnie, ale całkowicie sprzecznego np. potrzebami medycznymi. Obowiązki lekarza sporządzającego orzeczenie są nieprecyzyjnie sformułowane i można je dowolnie albo ograniczać albo rozszerzać. Wszystko zależy od podejścia, np. w kwestii treści orzeczenia, częstotliwości badań, etc. „