Konsylium24

Rozległy naczyniak żylny

Ostatnio zgłosiła się do mnie pacjentka lat 18, która przedstawiła mi swoją  historię i powiedziała, że wszyscy lekarze, którzy ją leczyli stwierdzili, że nic się już nie da zrobić. Mając na uwadze, że nie powinno się zostawiać pacjenta samego i wierząc, że Szacowne Grono Koleżanek i Kolegów, udzieli mi pomocy, przedstawiam jej wyniki badań:

Naczyniak rozległy obejmujący krocze pośladek udo i okolice kolanowa.

W dzieciństwie był usuwany naczyniak wargi sromowej który pojawił się ponownie po trzech latach.

Dolegliwości ból w okolicy kolana, słabniecie przy staniu, łatwe meczenie się przy chodzeniu.

Pacjentka porusza się o kulach nie może stanąć na nodze z powodu dolegliwości bólowych w kolanie.

Badanie kończyna lewa krótsza o ok. 5cm okolica stawu kolanowego zniekształcona w okolicy nad stawem prawdopodobnie przez naczyniaka, którego w tym miejscu nie widać opisywany  jest a angioMR.

Pomiar RR na leżąco 120 po 5 min na stojąco 105.

Badanie USG Doppler żył lewej kończyny dolnej oraz okolicy lewej pachwiny:

W zakresie żyły udowej wspólnej, głębokiej, powierzchniowej, żyły podkolanowej oraz końcowych odcinków żył podudzia prawidłowe spektrum przepływu. W tkankach miękkich wargi sromowej po stronie lewej, jak również w tkankach miękkich oraz pomiędzy warstwami mięsni dolnej części lewego pośladka, części przyśrodkowej i tylnej lewego uda, dołu podkolanowego oraz bliższej tylnej części podudzia bardzo liczne poszerzone naczynia żylne, częściowo z cechami zakrzepicy- zmiana najpewniej o charakterze malformacji żylnej.

 MR lewego stawu kolanowego. Rozległe zmiany w tkankach miękkich w obrębie uda oraz w okolicy stawu kolanowego izointensywnie w obrazach T1 zależnych i hiperintensywnie w obrazach T2 zależnych ulęgające niejednorodnemu wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka paramagnetycznego – obraz MR może odpowiadaćzmianom o charakterze naczyniaka.

Nawarstwienia kostne na krawędziach powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Podchrzęstne ognisko przebudowy struktury kostnej w kłykciu przyśrodkowym kości piszczelowej. Poza tym struktury kostne i chrząstka stawowa niezmienione.

Łąkotki o obniżonej wysokości z obecnością zmian zwyrodnieniowych. Poza tym łąkotki zmian nie wykazują. Aparat więzadłowy bez uchwytnych zmian. Nie stwierdza się obecności zwiększonej ilości płynu w jamie stawu. Nie stwierdza się obecności nieprawidłowych struktur w dole podkolanowym.

Badanie wykonano w sekwencji STIR oraz FSE uzyskując obrazy T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, czołowej i skośnej.

OPIS STIR; ax, sag, cor

Badanie wykonano tylko w jednej sekwencji w trzech projektach – pacjentka z silnymi dolegliwościami bólowymi. Jeżeli konieczne jest pełne badanie w rożnych czasach i kontrastowe, to konieczne jest przygotowanie przeciwbólowe.

Uwidoczniono lewa kończynę dolna wyraźnie grubsza niż prawa, z patologicznymi masami malformacji zajmującymi zarówno tkankę podskórną uda w jego tylnej części, jak i położonymi śród-/międzymięśniowo pośrodkowo w stosunku do kości udowej. Ku dołowi masy przechodzą za kością udowa w kierunku bocznym, następnie otaczają kość niemal na całym jej obwodzie i przechodzą do przodu. Uwidoczniony zasięg zmiany w wymiarze górno-dolnym wynosi ok. 456mm, jej dolna granica sięga ok. 115 mm poniżej szpary stawu kolanowego. Maksymalny wymiar zmiany przednio-tylny wynosi ok.132 mm, zaś bok-bok ok. 124 mm

Badanie fizykalne.

W obrębie wargi sromowej lewej, uda lewego od strony przyśrodkowej i tylnej Az do okolicy podkolanowej duża malformacja naczyniowa o typie naczyniaka żylnego, z licznymi przestrzeniami płynowymi, z których pojedyncze wykazują niski przepływ. Widoczne flebolity i zwapnienia. Zmiany przerastają tkankę podskórną i mięsnie a zasięg oraz obszar zmian nie jest możliwy do oceny w usg.

Wskazane rtg uda i badanie MR.

Badanie wykonano metoda Seldingera przez nakłucie prawej tętnicy udowej.

Po wybiorczym podaniu środka cieniującego do t. biodrowej wspólnej lewej, w późnej fazie miąższowej w rzucie spojenia łonowego oraz uda po stronie lewej uwidoczniono niewielkie podbarwienie tkanek miękkich. W łączności z obrazem klinicznym charakter zmiany odpowiada najpewniej naczyniakowi żylnemu. Innych zmian patologicznych nie ujawniono.

 Prosze o informacje, gdzie i kto mógły w/w poprowadzić i nie bałyby się ew. zabiegu operacyjnego.

Pozdrawiam

no access

Access to the content of the website only for logged in doctors

LOGIN