Konsylium24

Masywne krwawienie z dziąseł o nieznanej etiologii

Pacjentka 25-letnia w XII 2008 r. zgłosiła się na wizytę stomatologiczną skarżąc się na rozchwianie zębów 12, 11, 21, 22 oraz uczucie nawracającego, przemijającego bólu wewnątrz zębów przeplatającego się z barkiem czucia okolicy 13, 12, 11, 21, 22, 23. Brak wcześniejszego urazu opisywanej okolicy. W wywiadzie pacjentka opisała kilkakrotne epizody krwawienia z dziąsła w okolicy zębów 21, 22, 23. W badaniu wewnątrzustnym rozchwianie 1 stopnia zębów 11, 21, 22. Obniżona reakcja na zimno (chlorek etylu) zęba 21, oraz brak reakcji na bodźce termiczne zęba 22. Wygląd dziąseł nie odbiega od normy, spoistość prawidłowa, nieznacznie pogłębione kieszonki dziąsłowe. Na zdjęciu rtg pantomograficznym widoczne krótkie korzenie zębów 11, 21 (stosunek długości korony do długości korzenia około 1:1). Na zdjęciu rtg wewnątrzustnym przylegającym okolicy 21, 22 widoczny ubytek struktury kostnej u szczytu korzenia zęba 22. Polecono pacjentce wykonanie badań krwi (morfologia, czasy krwawienia, krzepnięcia), moczu. Zaplanowano leczenie kanałowe zęba 22. W badaniach krwi brak znaczących odchyleń od normy, badanie moczu wskazuje na krwinkomocz (40/mikrolitr). APTT 30,2 sek, INR 1,0, czas protrombinowy 12,0 s, wskaźnik protrombinowy 93,4 %. Pomiędzy kolejnymi wizytami pacjentka skarży się na nasilenie krwawienia z dziąseł, obejmujące już niemal cały obszar lewej górnej ćwiartki przechodząc częściowo na stronę prawą. Pacjentka zgłasza pojawienie się na skórze kończyn oraz tułowia wybroczyn krwawych. Podobne wybroczyny powstają na błonie śluzowej jamy ustnej w przewadze na śluzówce policzków. Na zdjęciu rtg kontrolnym po leczeniu  kanałowym zęba 22, widoczne nad korzeniami zębów 11, 21 słabo wysycone zagęszczenie struktury kostnej mogące odpowiadać zatrzymanemu zębowi dodatkowemu. W ostatnich dwóch miesiącach krwawienia z dziąseł łuku górnego nasiliło się szczególnie w czasie miesiączek (także obfite krwawienie). Ostatnie najobfitsze krwawienia nastąpiły po sobie w ciągu ostatnich 4 dni, wystąpił także pojedynczy epizod krwawienia z nosa (lewy przewód nosowy). Krwawienia poprzedza uczucie pulsowania w zębach. Charakter krwawień jest miąższowy, krew jasnoczerwona, ustępują samoistnie po około 30tu do 90 minut. Trudne do zatamowania mimo przyjmowania przez pacjentkę Cyclonaminy w dawce 500 mg 3xdz. W międzyczasie przeprowadzone zostało badanie USG szyi, zatok szczękowych, oraz jamy brzusznej, brak odchyleń od normy. Ostatnie badanie krwi wykonano miesiąc temu, brak znaczących odchyleń od normy także w przypadku czasów krwawienia oraz krzepnięcia.

W dniu dzisiejszym pacjentka zgłosiła się do ambulatorium chirurgii szczękowej z powodu silnego krwawienia w obrębie dziąseł łuku górnego. Pomoc doraźna obejmowała ostrzyknięcie dziąseł trombiną i podanie cyclonaminy i.m. (w morfologii – Hb 10,9 g/dl; poprzedni poziom Hb  z 4. 02. 2009 14,3 g/dl)

Pacjentka oczekuje na konsultację hematologiczną (wyznaczono termin na X 2009).

Chora nie zgłasza dotychczasowych problemów z krzepnięciem krwi. Kilka lat temu operowana z powodu urazu – zabieg nie był powikłany zaburzeniami hemostazy.

Chodzi o moją bliską Przyjaciółkę. Proszę o ewentualne wskazówki i sugestie co do dalszego postępowania i przyczyn wyżej opisanych objawów. Była konsultowana przez doświadczonego chirurga szczękowego, internistę – konsultacje nie wniosły nic do sprawy. Nie mam już pomysłu jak można Jej pomóc.

Czy jesteście w stanie polecić nam jakiegoś rozsądnego hematologa (Bydgoszcz)?

no access

Access to the content of the website only for logged in doctors

LOGIN