Konsylium24

dyskopatia u 17 latka

Chłopiec 17 lat uprawiający sport amatorsko jazda na nartach ,piłka nożna  skarży się na bóle pleców . Pierwszy epizod we wrześniu; w badaniu dodatni objaw Laseca po lewej i ograniczenie ruchów ,w badaniu rtg kręgosłupa l-s: długołukowa skolioza i rotacja kręgu L5. Skierowany na fizykoterapię , leczony NLPZ uzyskano poprawę dolegliwości bólowe ustąpiły. Nawrót dolegliwości w połowie lutego ból pleców z promieniowaniem do prawej kończyny dolnej i ograniczenie ruchomości kręgosłupa lędźwiowego .

Wykonano MR odcinka L-S opis po niżej co robić dalej

WYNIK BADANIA REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Chłopiec lat 17 3/12

MR kręgosłupa L-S+ C iv

W sekwencjach : SE(T1sag. ax.)  FSE(sag. ax)

Wyprostowana  lordoza lędźwiowa  Dehydratacja – zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L4/L5/S1.

Niewielka przyśrodkowa – lewostronna wypuklina krążka międzykręgowego L4/L5 (ok. 3 mm ) częściowo zwęża zachyłek boczny kanału kręgowego po lewej stronie.

Przyśrodkowa – prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 ( ok. 7 mm)modeluje worek oponowy, w znacznym stopniu zwęża zachyłek boczny kanału kręgowego i w niewielkim stopniu otwór międzykręgowy prawy.

Skupisko kilku torbielowatych przestrzeni płynowych ściśle do siebie przylegających łącznej wielkości ok. 19x37x120 mm lokalizuje się w poszerzonym kanale kręgowym od poziomu L5 oraz na całej długości kanału krzyżowego , z cechami wtórnego – ucisku zmniejszenia grubości ograniczeń kostnych kanału krzyżowego z przewagą w części dalszej ; opisywana zmiana obustronnie w niewielkim stopniu uwypukla się poza kanał kręgowy na poziomie otworów krzyżowych S1 i na pograniczu kości krzyżowej i guzicznej , nie ulega patologicznemu wzmocnieniu po kontraście ,nie posiada części litej-rozległe torbiele kanału kręgowego L5 i części krzyżowej.

Poza tym w odcinku lędźwiowo – krzyżowym kręgosłupa wypuklin krążków międzykręgowych na pozostałych poziomach nie stwierdza się  , sygnał MR uwidocznionych części kostnych prawidłowy.

Uwidocznione odcinki rdzenia kręgowego prawidłowe.


no access

Access to the content of the website only for logged in doctors

LOGIN