59-letni chory bez istotnych obciążeń internistycznych dotychczas został przyjęty do Kliniki w trybie pilnym z powodu utrzymujących się od ok. 4 dni stanów gorączkowych powyżej 39oC. Od ok. 4 dni, po interwencji stomatologicznej (założenie korony porcelanowej) zwyżka temperatury ciała jak wyżej z towarzyszącymi bólami głowy, epizodem światłowstrętu towarzyszącym gorączce, bez bólów stawowo-mięśniowych, bez biegunki, nudności, wymiotów. Pacjent leczony amb. 1 dobę amoksycyliną z kw.klawulanowym, następnie przez 3 dni doksycykliną, a od 28.06 metronidazolem doustnie.
Przy przyjęciu w badaniu przedmiotowym poza leniwymi ruchami gałek ocznych i ograniczeniem spojrzenia na boki – bez patologii. Nie stwierdzono obwodowej limfadenopatii, zmian skórnych oraz w obrębie błon śluzowych, bez szmerów nad sercem. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono duocytopenię (leukopenia i małopłytkowość), nieznacznie podwyższone CRP, podwyższoną aktywność transaminaz przy prawidłowym stężeniu bilirubiny całkowitej, aktywności GGTP i fosfatazy alkalicznej. Badanie rtg klp, zatok obocznych nosa oraz usg jamy brzusznej nie wykazały istotnej patologii. Po konsultacji neurologicznej biorąc w różnicowaniu pod uwagę neuroinfekcję wykonano m.in. CT OUN – bez patologii; nie wykonano nakłucia lędźwiowego, ponieważ chory nie wyraził na nie zgody. W ocenie dna oczu - bez cech wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Utrzymywały się podczas obserwacji stany gorączkowe > 38 st.C, wyłącznie w godzinach popołudniowych, pomimo włączenia empirycznej antybiotykoterapii (ceftriakson, następnie dołączono metronidazol).
Posiewy krwi (z 2 odrębnych wkłuć) i moczu – jałowe. W ramach diagnostyki wykonano: badanie przeciwciał w kierunku zakażenia wirusami CMV, EBV – wynik ujemny, badanie przeciwciał przeciwjądrowych oraz p-ANCA – wyniki w opracowaniu. Oznaczone HBsAg i HCV-Ab - ujemne. Markery nowotworowe (CEA,AFP,PSA) w normie.
Podczas obserwacji poza utrzymującą się gorączką o stałej porze do 38.2 st.C zwracała uwagę narastająca transaminazemia. W bad. krwi 02.07 leukocyty 1.7 K/ul (w rozmazie pał. 15, wielojądrz. 36, kwasochł. 2, limfocyty 30, monocyty 13, limf.atypowe 4), PLT 105 K/ul (wyjściowo odpowiednio 1.3 K/ul i 76 K/ul). Badania w kierunku HIV dotychczas nie wykonywano, badanie echo w planie, a w biopsji szpiku nic szczególnego - rozmaz szpiku miernie komórkowy z obecnością miejsc na obwodzie preparatu i pojedynczych grudek dość bogatokomórkowych.
Układ czerwonokrwinkowy odsetkowo w granicach normy o prawidłowo zachowanych stosunkach wewnątrz układu. Erytropoeza mieszana normo- i w mniejszym stopniu megaloblastyczna. Obecne formy podziałowe erytroblastów. W cytoplazmie pojedynczych erytroblastów i erytrocytów nakrapiania zasadochłonne. Dojrzałe krwinki czerwone wykazują mierną anizocytozę z obecnością makro- i mikrocytów. Układ granulocytów odsetkowo w granicach normy z widocznym odmłodzeniem obrazu. W części komórek blastycznych nieregularnie pofałdowane brzegi jąder. Widoczny brak synchronizacji w dojrzałości jąder i cytoplazmy. W cytoplazmie dość licznych granulocytów widoczne wakuole. Spotyka się nieliczne metamielocyty i pałki olbrzymie oraz formy podziałowe granulocytów. Komórki kwasochłonne obecne na wszystkich szczeblach rozwojowych. Liczba limfocytów w granicach normy. Obok postaci małych, dojrzałych widoczne pojedyncze limfocyty pobudzone. Nieco zwiększony odczynowo odsetek plazmocytów. Zauważono jedną komórkę dwujądrzastą i pojedyncze proplazmocyty. W preparacie obecne dość liczne wielopostaciowe komórki siateczki. Zwraca uwagę obecność dość licznych komórek w rozpadzie).
Może ktoś ma idee fix o czym myśleć u tego chorego - jakaś choroba rozrostowa? jednak infekcja wirusowa? choroba układowa? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, tym bardziej, że pacjent ma podstawowe obciążenie - jest lekarzem..