Mec. Paulina Kieszkowska - Knapik z kancelarii Backer & McKenzie na temat udziału lekarzy w proteście -specjalnie dla K24 :))

350
Poprosiłam panią mecenas Paulinę, z którą znamy się prywatnie o wyrażenie opinii na temat jakie ewentualne konsekwencje grożą lekarzowi, który weźmie udział w proteście.Pani mecenas jest najlepszym w Polsce ekspertem od ref- ustawy. Oto ekspertyza, myślę, że będzie pomocna dla wielu kolegów. ---- To bardzo złożona kwestia prawna. Następuje bowiem konflikt wartości i na tym właśnie zasadza się zarzut niekonstytucyjności przepisów ustawy refundacyjnej, nie tylko zresztą tego lekarskiego zapisu art 48 ust 8. Z jednej strony lekarz ma ratować życie i zdrowia, a w tym celu musi, zgodnie z wiedza medyczna, zaordynować pacjentowi lek.Uprawnienie lekarza do wypisywania recept trzeba przecież widzieć w świetle podstawowych zasad wykonywania zawodu. Lekarz działający w zoz albo mający umowę do wypisywanie leków refundowanych powinien się także orientować na jakich zasadach refundacyjnych dany lek jest dostępny i brać pod uwagę czy pacjent ma "szanse" na wykupienie przepisanego leku. (Nawiasem mówiąc, jest bardzo różnie ze znajomości zasad refundacji przez lekarzy. Ostatnio pewna Panią doktor uświadamiałam, ze np lek na 30% to nie jest lek za który pacjent płaci 30%, bo ten procent "wartości" dotyczy tylko leku wyznaczającego limit refundacji w ramach grupy limitowej. Pacjent płaci te część limitu + dopłatę ponad limit jeśli ma pecha leczyć się lekiem droższym, np nowocześniejszym niż lek wyznaczający limit). Myślę wiec, że jednak decyzja lekarzy o wypisywaniu recept
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 350 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.