List otwarty c.d.- bardzo ważne!!!
Ministerstwo pisze odezwy do pacjentów, a my na to nic!!! Wczoraj zamieściłam próbkę listu otwartego do pacjentów, odzew kolegów był marny. Za to dużo osób poświęciło czas np na bluzganie na Olejnik :/ Nie tędy droga. Nie ja jedna uważam że pacjentom należą się szerokie wyjaśnienia. A niestety nie da się wyjaśnić tych skomplikowanych spraw w kilku zdaniach. Na zarzuty kolegów jakoby żaden pacjent nie był w stanie tego przeczytać odpowiadam: może pacjentowi ciężko jest zrozumieć te telewizyjne potyczki słowne, ale jak ktoś kupi gazetę, będzie miał tekst przed oczami i chęć żeby dowiedzieć się o co chodzi w tym bałaganie, to przeczyta, a jak nie zrozumie to sobie może przeczytać ile razy chce. Ten list to wyciągnięcie ręki ku pacjentowi. Dlaczego by nie spróbować? Pytałam rodzinę nie-lekarzy, i uważają że to dobre posunięcie. Poniżej zamieszczam tekst poprawiony przez koleżankę mospik. Drodzy Pacjenci! Minęło ponad 20lat transformacji ustrojowej. Wszyscy w naszym kraju liczyli na to, iż z biegiem czasu sytuacja w wielu istotnych dziedzinach życia ulgnie poprawie, tymczasem jest wręcz przeciwnie. Doskonale widać to w opiece zdrowotnej(dużo osób skrytykowało "służbę zdrowia" w tym miejscu). Kolejne rządy wprowadziły mnóstwo absurdalnych przepisów. Kolejki pacjentów przed gabinetami oraz tych czekajacych na zabieg wciąż się wydlużają. Szpitale ratujące zdrowie i życie pacjentów są niedofinansowane, często również zamykane. Politycy pozostają ślepi i głusi na biegnące zarówno od pacjentów jak i lekarzy sygnały o katastrofalnym stanie opieki medycznej w kraju, który podobno wkroczył już w XXI wiek. Może nadszedł wreszcie czas, aby lekarz i pacjent, ramię w ramię, stanęli w obronie tego co w państwie powinno być priorytetem czyli zapewnienia obywatelom należytej opieki zdrowotnej, bez kolejek i biurokratycznego bałaganu. W ostatnich dniach lekarze rozpoczęli protest pieczątkowy, będący reakcją na wejście w życie nowej ustawy refundacyjnej, uznanej przez środowisko lekarskie za błędną i szkodliwą. Protestujemy przeciwko temu, aby obowiązkiem lekarza były czynności biurokratyczne narzucone przez NFZ - określanie uprawnień pacjenta do refundacji oraz orzekanie wysokości tej refundac
Ten post ma 67 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.