Wiemy co robić!!! Komunikat OZZL, PZ, PFPOZ i K24

173
Warszawa 09 stycznia 2012 r.
KOMUNIKAT
W dniu 09 stycznia 2012 roku odbyło się wspólne posiedzenia następujących organizacji i środowisk lekarskich: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, środowiska lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium 24, Federacji Porozumienie Zielonogórskie , Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Tematem spotkania było:
1. Ocena rządowych propozycji rozwiązania problemów, jakie wynikły z praktycznego stosowania przepisów dotyczących wypisywania recept na leki po 01 stycznia 2012roku.
2. Wyjaśnienie nieporozumień i zafałszowań oraz sprostowanie nieprawdziwych informacji dotyczących „akcji pieczątkowej” i jej skutków dla pacjentów.
3. Wypracowania nowych rekomendacji dla lekarzy, wypisujących recepty na leki refundowane, po uwzględnieniu w/w rządowych propozycji.
4. Przedstawienie oczekiwań wobec rządzących dotyczących ich dalszych działań w celu rozwiązania problemu.
Ad.1
OCENA RZĄDOWYCH PROPOZYCJI
Uczestnicy posiedzenia pozytywnie oceniają deklaracje rządu, że nastąpi skreślenie tych przepisów ustawy refundacyjnej (art. 48 ust. 8), które przewidują pozasądową „krótką ścieżkę karania” lekarzy i świadczeniodawców za: niepoprawne zweryfikowanie uprawnień pacjenta do refundacji (wobec braku praktycznej możliwości takiej weryfikacji), wpisanie przez lekarza na recepcie nieprawidłowego poziomu refundacji leku (wobec uznania przez rząd, że obowiązek taki nie powinien ciążyć na lekarzu i będzie on zniesiony przez znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia), wypisanie leku bez „udokumentowanych względów medycznych” – wobec braku jasnej definicji tego pojęcia.
Brak zgody lekarzy i świadczeniodawców na pozasądową „krótką ścieżkę karania” z w/w powodów nie oznacza, że lekarze i świadczeniodawcy uciekają od odpowiedzialności merytorycznej za wypisywanie leków. Odpowiedzialność ta jednak powinna być oparta na zasadach państwa prawnego: z jasnymi kryteriami decydującymi o winie lekarza lub świadczeniodawcy oraz z sądową procedurą orzekania o winie. Przepisy nie mogą również naruszać praw pracowniczych gwarantowanych w kodeksie pracy.
Uczestnicy spotkania pozytywnie oceniają deklaracje premiera i ministra zdrowia, że lekarze nie będą obciążani obowiązkiem określania na recepcie stopnia refundacji za leki i że czynności te – jak to było poprzednio - będą wykonywać wyłącznie aptekarze. Znajomość poziomu refundacji jest im bowiem potrzebna aby wiedzieć jaką kwotę za wydany lek otrzymają od NFZ, a jaką dopłatę wezmą od pacjenta.
Uczestnicy spotkania pozytywnie oceniają deklaracje premiera i ministra zdrowia, że – w przypadku, gdy dany lek ma więcej niż jeden stopień refundacji – lekarze nie będą na recepcie zaznaczać stopnia
2
odpłatności, ale umieszczą na niej informację, która pozwoli aptekarzowi na wskazanie właściwego poziomu refundacji leku. Informacja ta – w ocenie uczestników spotkania – powinna mieć postać literki „P” – dla oznaczenia choroby przewlekłej (jak to było dotychczas) lub powinno to być oznaczenie rozpoznania choroby wg kodu ICD -10. W takim przypadku należy nałożyć na właściwe osoby ( magistrów i techników farmacji) zatrudnione w aptekach obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w zakresie rozpoznania choroby umieszczonego na recepcie.
Uczestnicy posiedzenia pozytywnie oceniają wydanie przez ministra zdrowia i prezesa NFZ komunikatu o tym, jak należy rozumieć – w kontekście przepisów o karaniu lekarzy zawartych w art. 48.ust.8 ustawy o refundacji - pojęcie: „udokumentowane względy medyczne”. Przyjęta w komunikacie definicja powinna znaleźć się jak najszybciej w przepisach prawa, bo dopiero wtedy będzie miała charakter powszechnie obowiązujący.
Uczestnicy spotkania pozytywnie oceniają deklarację prezesa NFZ o zamiarze natychmiastowego „zawieszenia karania” lekarzy wynikającego z art. 48 ust.8 ustawy o refundacji leków z dnia 12 maja 2011r. Jedynym, nie budzącym wątpliwości sposobem realizacji tego zamiaru jest skreślenie przepisu art. 48.ust.8 ustawy o refundacji leków.
Oceniając praktyczne skutki przepisów dotyczących refundacji leków, w tym zwłaszcza treści obwieszczeń ministra zdrowia, które ukazały się w ostatnich dniach grudnia ub. roku i zawierają listy leków r
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 173 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.