Obecna sytuacja - ocena i perspektywy na przyszlosc

16
Kolezanki i Koledzy, Tak sie sklada, ze polityka, socjologia i ekonomia interesuje sie od dawna. W zwiazku z tym i w zwiazku z obecna sytuacja nasuwaja mi sie pewne refleksje, ktorymi zdecydowaklem sie podzielic niejako publicznie, ufajac ze maja one pewien sens i zostana wlasciwie zrozumiane jako proba podniesienia rangi naszego zawodu, znaczenia naszego srodowiska i stopnia swiadomosci spoleczno-politycznej nas samych. To, co napisze nie zostalo wczesniej przygotowane, wiec moze nie miec wymaganej spojnosci, za co z gory przepraszam. I tak: W ciagu ostatnich kilku tygodni, a nawet miesiecy nasze srodowisko weszlo w konflikt z rzadem. Tak nalezy to widziec. Dzieki (!) zaistnieniu owego konf;liktu musielismy sie okreslic, delegowac nasze reprezentacje (OZZL, PZ, Izby, NRL, Konsylium), ktore zmuszone zostaly i zdecydowaly sie dzialac w przestrzeni publicznej na poziomie, na ktorym nie dzialaly na dawno. Jest z tym zwiaznych kilka korzysci. Moglismy sie zobaczyc (nasze reprezentacje) - jak one dzialaja, jacy to ludzie, jakie sa konsekwencje (zagrozenia i korzysci) takich akcji publicznych. Moglismy poczuc tak wlasna sile jak i slabosci. Moglismy poznac reakcje mediow i ich konsekwencje. Stalismy sie slyszani w przestrzeni publicznej w stopniu od dawna dla nas nieznanym (fakt, ze w soprawie partykularnej, ale dobre i to na poczatek). Uwazam, ze obecna sytuacja powinna stac sie poczatkiem naowej jakosci naszego funkcjonowania w obszarze spoleczno-politycznym. Uzywajac wciaz obecnych w naszym spoleczenstwie pojec jestesmy inteligencja - Brytyjczycy powiedzieli by "professionals" lub "upper middle class". Na naszym gruncie (Polska) i nie tylko, takie klasy/warstwy spoleczne predysponowane sa do odgrywania szczegolnej roli - nie zadowalaja sie li tylko dbaloscia o swoje srodowisko, jego interesy (co oczywiscie jest chwal
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 16 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.