POL: w kwietniu trafią do NFZ wnioski lekarzy o zmianę obowiązujących umów
8
W sobotę (17 marca) podczas spotkania Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu nie zapadła decyzja o wznowieniu protestu lekarzy. Zdecydowano natomiast, że 26 kwietnia lekarze zasypią NFZ wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących umów. Chcą także zainteresować sytuacją w ochronie zdrowia prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
W ocenie konstytucjonalisty, prof. Piotra Winczorka, umowa na leki refundowane jest niezgodna z konstytucją, a ustawa refundacyjna i rozporządzenie ws. recept obarczone są usterkami legislacyjnymi.
Przypomnijmy: tematem sobotniego spotkania było rosnące niezadowolenie pacjentów, lekarzy i aptekarzy z zapisów ustawy o refundacji leków oraz jej nowelizacji.
Zyskał tylko NFZ?
- Daliśmy wyraz m. in. naszej trosce o los pacjenta. Wynika ona z kilku powodów. Obserwujemy pogłębiające się ograniczenia dostępności do lekarzy na każdym poziomie ochrony zdrowia. To samo dotyczy diagnostyki. Z chwilą wejścia w życie ustawy refundacyjnej pojawiło się kolejne ograniczenie, tym razem dostępności leków - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
I dodaje, że wbrew temu co twierdzi minister zdrowia, koszty ponoszone przez pacjentów w związku z zakupem leków zdecydowanie wzrosły. W efekcie część osób nie może sobie pozwolić na terapię.
- Dlatego wielu chorych, którzy dotychczas z dobrym rezultatem byli diagnozowani i leczeni w warunkach ambulatoryjnych, trafi do najbardziej kosztochłonnego sektora opieki zdrowotnej, tj. do szpitali - stwierdza wiceprezes Radkiewicz.
Podkreśla jednocześnie, ż
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.
Ten post ma 8 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.