Refundacja recept - strategia działania 12.04.2012
57
Dołączam swój głos do dyskusji z wątku http://konsylium24.pl/show/fora_prywatne/index/37320/nfz-przedstawia-projekty-umow-na-recepty-.html wraz z analizą sytuacji.
W dniu 11.04.2012 NFZ zamieścił na swojej stronie internetowej http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=17&artnr=4871&b=1
projekt umów na wystawianie recept refundowanych, dotyczącej indywidualnych lekarzy (nie będących w trakcie wystawiania recept lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego). Umowa ta niestety potwierdza wszelkie wcześniejsze obawy i brak jakichkolwiek ustępstw ze strony NFZ w trakcie negocjacji z NRL. Wygląda na to że NFZ (i rząd) przyjął w naszej rozgrywce strategię „sprawdzam” i chce zobaczyć na ile skuteczne będą zapowiedzi naszego buntu.
Proponowana umowa oznacza ze będziemy karani podwójnie: nie tylko zwrotem nienależnej refundacji ale też karami umownymi. Na przykład wystawienie 1 recepty refundowanej na Euthyrox N 50, 50 tabl bez wpisu do dokumentacji oznacza karę około 601 zł (1 zł zwrotu dopłaty do leku, 300zł za brak wpisu recepty do dokumentacji, 300zł za prowadzenie dokumentacji niezgodnie z przepisami prawa).
Najważniejsze zastrzeżenie wobec umowy w szczególności dotyczą:
- zobowiązania lekarza w § 9 ust 1 pkt 1 do zwrotu nienależnej refundacji w przypadku wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi, niezgodnej z uprawnieniami świadczeniodawcy oraz niezgodnej z obwieszczeniami w sprawie wykazów leków. Sformułowania te
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.
Ten post ma 57 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.