Cennik usług - lektura obowiązkowa w placówkach medycznych, ale nie wszędzie dostępna

1
Pacjent musi wiedzieć, ile ma zapłać za świadczenie, które nie jest finansowane przez NFZ w ramach jego ubezpieczenia. Cenniki powinny być wywieszone w szpitalach, przychodniach i gabinetach prywatnych. Różnie jednak z tym bywa, dlatego w ustawie o działalności leczniczej zdecydowano się przypomnieć o tym obowiązku. Bydgoska Izba Lekarska zdopingowana tym, że od 1 lipca cenniki muszą być dostępne dla pacjentów, na swojej stronie internetowej zamieściła niedawno przykładowy wzór regulaminu organizacyjnego praktyki zawodowej, o czym mowa w art. 23 i 24 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Wspomniane przepisy nakazują posiadanie i podanie do wiadomości pacjentów “Regulaminu organizacyjnego”, uwzględniającego m.in. wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych. Pamiętajcie o cenniku - Nie wystarczy cena samej porady, jeśli obejmuje ona jeszcze na przykład badanie USG. Chory musi wiedzieć, ile zapłaci za całość - mówi Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Rady Lekarskiej i przyznaje, że obecnie często jest tak, że dopiero pod koniec wizyty pacjent dowiaduje o cenie. - Nie będzie jednak łatwo z góry przewidzieć, ile kosztuje wizyta. Z mojego doświadczenia wynika, że nie da się wszystkiego wcześniej ustalić, gdyż wiele spraw ujawnia się dopiero w trakcie badania. To będzie duży problem - zauważa. Jak postąpić w takiej sytuacji? Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, mówi nam, że gdy w trakcie badania zachodzi potrzeba wykonania przez lekarza dodatkowych płatnych świadczeń zdrowotnych, pacjent na zasadzie dobrowolnej umowy może wyrazić na nie zgodę, a tym samym zobowiązuje się do poniesienia określonych kosztów. Prywiński sceptycznie ocenia realizację obowiązku wywieszania cenników usług medycznych i nie jest przekonany, że od 1 lipca, tak jak nakazuje ustawa o działalności leczniczej, zawisną one na tablicach ogłoszeń we wszystkich gabinetach. Deklaruje jednak, że zajmie się sprawą egzekwowania posiadania cenników, jeśli pacjenci zgłoszą skargi. To nie nowość Z kolei Jacek Krajewski, prezes Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zauważa, że ustawa o działalności leczniczej powtarza istniejące regulacje w tym zakresie. Wszystkie podmioty gospodarcze powinny mieć cenniki, żeby klient, który zdecyduje na jakąś usługę wiedział wcześniej, ile ona kosztuje. - Natomiast ustawa o działalności leczniczej odnosi się do relacji pacj
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 1 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.