Oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków w sprawie artykułu "Recpety nie dla wszystkich"...

61
...zamieszczonego wczoraj: http://www.rp.pl/artykul/757950,886873-Recepty-nie-dla-wszystkich---znow-czeka-nas-chaos-w-aptekach.html ____________________________________________________ Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków Katowice, dn. 05.06.2012 www.lekarzepraktycy.pl email: lekarzepraktycy@gmail.com tel: 601420326 ul. Japońska 13, Katowice Stanowisko Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków w sprawie artykułu p.t. „Recepty nie dla wszystkich” W dniu 04.06.2012 r. w dziale „Prawo dla Ciebie” portalu internetowego „Rzeczpospolitej” opublikowany został artykuł pod tytułem „Recepty nie dla wszystkich”. Ze względu na tematykę związaną bezpośrednio z rekomendacjami wydanymi wszystkim lekarzom, niezależnie od miejsca i formy zatrudnienia przez Naczelną Radę Lekarską w sprawie sposobu wystawiania recept od 1 lipca 2012 r. oraz liczne niezgodne z aktualnym stanem prawnym informacje i sugestie podawane przez osoby cytowane we wspomnianym artykule, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków uznało za istotną interwencję w tej sprawie. Wypisywanie leków na receptę reguluje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, a osoby wypowiadające się w artykule zdecydowanie nie znają określonych w nim podstaw prawnych dotyczących sposobu i trybu wystawiania recept, zdają się też nie dostrzegać zasadniczej różnicy między zasadami wystawiania recept na leki podlegające refundacji a zasadami wystawiania recept na leki mające być wydane za 100% odpłatnością. Z nieznajomości tych przepisów wynikają następujące, niepełne i nieprawdziwe informacje i sugestie w artykule:1. Stwierdzenie „Pacjenci korzystający z pomocy lekarzy w prywatnych gabinetach mogą od lipca w ogóle nie kupić leków na receptę” Sytuacja taka byłaby możliwa tylko gdyby Pacjent z własnego wyboru postanowił nie zrealizować otrzymanej wystawionej zgodnie z rekomendacjami NRL recepty. 2. Stwierdzenie: „Izba wskazuje, że od lipca lekarze prowadzący indywidualne gabinety powinni wypisywać chorym leki na drukach opracowanych przez samorząd lekarski.” Naczelna Rada Lekarska rekomenduje wszystkim lekarzom, a nie tylko prowadzącym indywidualną praktykę lekarską, niezależnie od miejsca i formy zatrudnienia wystawianie recept od 1 lipca 2012 r. w sposób określony prze Radę. Naczelna Rada Lekarska rekomenduje wszystkim lekarzom wystawianie recept bez odnoszenia się do refundacji, w sposób w pełni zgodny z paragrafem 5 i 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 260). Będ
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 61 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.