Wywiad prezesa SLP dla Medycyny Praktycznej - 21.06.2012
Wklejam z portalu mp.pl:
Wywiady Prezes SLP: Samo zniesienie kar nie pomoże Prezes SLP: Samo zniesienie kar nie pomoże 21.06.2012 Maciej Müller Medycyna Praktyczna Kary to tylko jeden i to najłatwiejszy do załatwienia problem. Na pewno nie tu leży istota bałaganu w systemie ochrony zdrowia. Na razie dowiedzieliśmy się tylko, że panu ministrowi również nie podobają się aneksy – mówi Jacek Przybyło, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków. Maciej Müller: Jak Pan ocenia efekty środowego spotkania przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej z ministrem Bartoszem Arłukowiczem? Jacek Przybyło, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków: Usłyszeliśmy na razie deklaracje, i to dotyczące spraw drugorzędnych. W dodatku na zasadzie: „bardzo chcemy, żeby było lepiej, ale poczekajmy na nowego prezesa NFZ, zobaczymy, co on zrobi”. To nie jest poważne podejście do problemu. Jeżeli dopiero prezes ma o wszystkim zadecydować, to w takim razie po co nam minister? Minister stwierdził jednoznacznie, że przepisy o karach są złe. Czy to nie jest jakiś postęp? Jeżeli Bartosz Arłukowicz mówi to jako lekarz – to go rozumiem. Jeśli jako minister – to go nie rozumiem. To podobny przypadek, jak z wieloma wypowiedziami prezesa Paszkiewicza. Kiedyś powiedział, że jako dowód ubezpieczenia wystarczy oświadczenie. Potem były wypowiedzi typu: nie bójcie się, nie będziemy was karać. To prawne kuriozum. Jeśli urzędnik państwowy mówi: nie musicie się bać, nie będziemy przestrzegali przepisów, to co to jest za państwo? Proszę pamiętać że w styczniu, by rozwiązać problem, nie potrzeba było zmiany prezesa, ustawę zmieniono w tydzień (a inną, o dopalaczach, uchwalono w cztery dni) – więc jeszcze ministerstwo ma czas. Brak prezesa to dość naiwna wymówka. Jak Pan ocenia fakt, że na rozmowy nie został zaproszony nikt z Porozumienia Organizacji Lekarskich? Przeoczenie czy polityka ministerstwa? Nie jest to może skandaliczne, ale na pewno bardzo nie w porządku. Do zespołu, który ma opracować nowy kształt umów, zostali zgłoszeni imiennie przedstawiciele wszystkich organizacji. W ramach prezydium POL stwierdziliśmy, że nie będziemy się bardzo upierać przy udziale w rozmowach – dobrze, że one w ogóle się zaczęły rozmowy i że minister już nie udaje, że się nic nie dzieje. Bo od początku miesiąca wszyscy tylko skupiali się na tym, czy Polacy wyjdą z grupy na Euro i w kwestii sytuacji ochrony zdrowia trwał marazm. Istnieje taka możliwość, że Izby przed końcem miesiąca wezwą lekarzy, żeby jednak nie protestowali? Izby reprezentują środowisko lekarskie. Jeśli
Ten post ma 3 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.