Wywiad prezesa SLP dla Medycyny Praktycznej - 21.06.2012

3

Wklejam z portalu mp.pl:

Wywiady Prezes SLP: Samo zniesienie kar nie pomoże Prezes SLP: Samo zniesienie kar nie pomoże 21.06.2012 Maciej Müller Medycyna Praktyczna Kary to tylko jeden i to najłatwiejszy do załatwienia problem. Na pewno nie tu leży istota bałaganu w systemie ochrony zdrowia. Na razie dowiedzieliśmy się tylko, że panu ministrowi również nie podobają się aneksy – mówi Jacek Przybyło, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków. Maciej Müller: Jak Pan ocenia efekty środowego spotkania przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej z ministrem Bartoszem Arłukowiczem? Jacek Przybyło, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków: Usłyszeliśmy na razie deklaracje, i to dotyczące spraw drugorzędnych. W dodatku na zasadzie: „bardzo chcemy, żeby było lepiej, ale poczekajmy na nowego prezesa NFZ, zobaczymy, co on zrobi”. To nie jest poważne podejście do problemu. Jeżeli dopiero prezes ma o wszystkim zadecydować, to w takim razie po co nam minister? Minister stwierdził jednoznacznie, że przepisy o karach są złe. Czy to nie jest jakiś postęp? Jeżeli Bartosz Arłukowicz mówi to jako lekarz – to go rozumiem. Jeśli jako minister – to go nie rozumiem. To podobny przypadek, jak z wieloma wypowiedziami prezesa Paszkiewicza. Kiedyś powiedział, że jako dowód ubezpieczenia wystarczy oświadczenie. Potem były wypowiedzi typu: nie bójcie się, nie będziemy was karać. To prawne kuriozum. Jeśli urzędnik państwowy mówi: nie musicie się bać, nie będziemy przestrzegali przepisów, to co to jest za państwo? Proszę pamiętać że w styczniu, by rozwiązać problem, nie potrzeba było zmiany prezesa, ustawę zmieniono w tydzień (a inną, o dopalaczach, uchwalono w cztery dni) – więc jeszcze ministerstwo ma czas. Brak prezesa to dość naiwna wymówka. Jak Pan ocenia fakt, że na rozmowy nie został zaproszony nikt z Porozumienia Organizacji Lekarskich? Przeoczenie czy polityka ministerstwa? Nie jest to może skandaliczne, ale na pewno bardzo nie w porządku. Do zespołu, który ma opracować nowy kształt umów, zostali zgłoszeni imiennie przedstawiciele wszystkich organizacji. W ramach prezydium POL stwierdziliśmy, że nie będziemy się bardzo upierać przy udziale w rozmowach – dobrze, że one w ogóle się zaczęły rozmowy i że minister już nie udaje, że się nic nie dzieje. Bo od początku miesiąca wszyscy tylko skupiali się na tym, czy Polacy wyjdą z grupy na Euro i w kwestii sytuacji ochrony zdrowia trwał marazm. Istnieje taka możliwość, że Izby przed końcem miesiąca wezwą lekarzy, żeby jednak nie protestowali? Izby reprezentują środowisko lekarskie. Jeśli

Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 3 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.