Lekarze chcą wrócić do swoich właściwych obowiązków

6
Lekarze chcą wrócić do swoich właściwych obowiązków 09.07.2012 Maciej Müller Medycyna Praktyczna Zalecamy, żeby lekarz zachowywał przy wypisywaniu recept "szczególną ostrożność i staranność" – więc poświęcał pacjentowi odpowiednią ilość czasu, bardzo dokładnie dokumentował, dlaczego przepisuje dane lekarstwo, uważnie sprawdzał, czy chory ma uprawnienia i jakie, a w wypadku jakichkolwiek wątpliwości wypisywał lek na 100% - mówi "MP" prezes NRL Maciej Hamankiewicz. Maciej Müller: NRL zdecydowała o zawieszeniu protestu i przyjęciu mediacji Business Centre Club w rozmowach z NFZ. Czy strona Funduszu ustosunkowała się do tej propozycji? Maciej Hamankiewicz, prezes NRL: Ze strony NFZ odbieramy wyraźne oznaki niechęci do rozmowy z nami, nawet za pośrednictwem mediatora. To brak dobrej woli. Jeśli do rozmów nie dojdzie, to co dalej? To, o co walczymy, to nie tylko kwestia umowy, ale całej filozofii. Musimy odejść od urzędniczego obowiązku taryfikowania leku przez lekarza. To odrywa lekarza od jego właściwych obowiązków. Po drugie przywiązuje lekarza do ChPL, a na to lekarz nie może się zgodzić, bo obowiązuje go Kodeks Etyki Lekarskiej, nakazujący leczenie w oparciu o najlepszą aktualną wiedzę medyczną. W uchwale o zawieszeniu protestu przestrzegliśmy, że przepisywanie recept jest nadal niebezpieczne. Zalecamy, żeby lekarz zachowywał "szczególną ostrożność i staranność" – więc poświęcał pacjentowi odpowiednią ilość czasu, bardzo dokładnie dokumentował, dlaczego przepisuje dane lekarstwo, uważnie sprawdzał, czy chory ma uprawnienia
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 6 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.