Mit 30 mld zł

4
ELŻBIETA CICHOCKA GAZETA WYBORCZA Polacy wydają rocznie z własnej kieszeni 30 mld zł na ochronę zdrowia. To imponująca kwota. Gdyby te miliardy przekierować na dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, system zdrowia zyskałby aż o połowę więcej, niż dziś wydaje cały NFZ. Taką tezę głoszą zwolennicy dodatkowych ubezpieczeń, eksperci z komercyjnych ubezpieczalni wbijają ją do głowy dziennikarzom, to samo powtarzają niektórzy politycy, którym te miliardy - wydawane rzekomo na wizyty i badania - zawróciły w głowie. Nie ulega wątpliwości, że gdyby teza była prawdziwa, to nam wszystkim by się gwałtownie polepszyło. I tym ubezpieczonym dodatkowo, i tym skazanym wyłącznie na NFZ. Gdybyż tylko była prawdziwa... Przyjrzyjmy się bliżej tym 30 mld zł. Aż 19 mld z tej kwoty wydajemy na leki. Większą ich część na specyfiki kupowane bez recepty: suplementy diety, leki na przeziębię nie czy przeciwbólowe. Ośmielam się wątpić, czy człowiek, który kupuje w aptece krople do oczu, bo praca przy komputerze wysusza mu śluzówkę, nagle zamiast tego wykup
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 4 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.