Pismo Prezesa NRL do Ministra Zdrowia w sprawie wywiadu udzielonego 7 czerwca br.

2
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz z ogromnym zdziwieniem, ale i zaniepokojeniem odebrał wypowiedzi Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza podczas wywiadu udzielonego 7 czerwca br. w radiu RMF FM: "Wydawałoby się, że nikt nie może mieć wątpliwości, co jest nadrzędną wartością życia każdego obywatela, czyli czym dla każdego z nas jest zdrowie. Wydawałoby się także, że w związku z tym zdrowie i jego właściwa ochrona powinny być jednym z priorytetów rządu, a bezpieczeństwo pacjentów traktowane z należytą powagą. Cieszę, że Pan Minister, po naszych wielokrotnych nawoływaniach o zauważenie dyskusji pacjentów i lekarzy na temat pilnych działań ratunkowych dla służby zdrowia, w końcu nas dostrzegł i mówi o bezpieczeństwie pacjentów. Mam nadzieję, że temat ten będzie kontynuowany nie tylko w mediach i w formie niewprowadzającej opinię publiczną w błąd. Oczekuję, że temat bezpieczeństwa pacjentów będzie dla Pana priorytetem między innymi poprzez wprowadzenie systemu rejestracji zdarzeń niepożądanych, o co wnosiłem w piśmie z dnia 5 czerwca br. szczegółowo uzasadniając swój wniosek. Należy zauważyć, że dyskusja o bezpieczeństwie pacjentów to dyskusja także na temat pieniędzy, a właściwie pieniędzy, które są odbierane pacjentom przez źle funkcjonujący system ochrony zdrowia. Czy znamiennym nie jest fakt, że już około 30 miliardów złotych rocznie pacjenci sami wydają na służbę zdrowia, co stanowi aż połowę tego, co państwo przeznacza na ten cel? To oznacza między innymi, że pacjenci ponoszą koszty związane np. z wprowadzoną ustawą refundacyjną. Sam Pan Minister przyznał we wstępie do założeń nowelizacji ustawy refundacyjnej, że ustawa doprowadziła do racjonalizacji wydatków na refundację oraz zapewniła stabilność finansową systemu, ale nie poprawiła dostępności leków refundowanych. Zakładał Pan oszczędzenie 1 miliarda, efekt
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.

Ten post ma 2 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.